28.02.2023 р. 8 класи. Українська література

ТЕМА: "НІЧ ПЕРЕД БОЄМ": аналіз оповідання Олександра Довженка.

Любі діти, оповідання "Ніч перед боєм" написав письменник-воїн, тому кожне слово в ньому цінне. 

Урок №1. Аналіз твору

1. Читання для саморозвитку.

Твір «Ніч перед боєм» написав український письменник Олександр Довженко у 1942 році. «Він узяв інтерв'ю на аеродромі в льотчика-героя Гусарова перед його вильотом. А потім дізнався, що цей пілот, виконавши бойове завдання, тяжко поранений, ледь притомний, зумів дотягти бойову машину до свого аеродрому, щоб зберегти таку потрібну техніку, і тільки тоді помер.»[1]

О. Довженко написав оповідання в часи, коли сам був на фронті і пережив увесь жах тих подій. У лютому 1942 року його відправляють на Південно-Західний фронт журналістом. О. Довженко пише статті, оповідання, листівки, нариси. Трагічні факти  ставали предметом його аналізу, глибинного осмислення, узагальнення. Подвиги на фронті, реальні трагічні факти, події в тилу у ворога одразу ж ставали для письменника предметом глибокого осмислення, аналізу, узагальнення. Так народилась ідея оповідання «Ніч перед боєм», в основу якого ліг реальний епізод. Два діди — Платон і Савка — ціною свого життя топлять у Десні човен з фашистами. 

Оповідання автор написав за один місяць. Його надрукували в газеті «Красная звезда» російською мовою, а потім — у форматі маленької книжечки-метелика, яку поширювали на фронті. Ним зачитувалися бійці.

2. Практична робота - тестування ТУТ.

Оцінювання: 

Оцінка №1 - пройдіть тест та наберіть 18 балів (відтворення змісту твору, аналіз вчинків героїв). 

Оцінка №2 - напишіть на питання 19 та 20 розгорнуті відповіді.


Урок №2. Самоаналіз та рефлексія за змістом оповідання.

      Ми звикли вважати, що травматичні події, стреси, кризи провокують страждання і руйнують наші особистісні опори, викликають психічні порушення. Ледь не кожен українець відчуває це на собі з ранку 24 лютого 2022 року. Але з кожним днем надлюдські зусилля ЗСУ і кожного українця доводять, що ми не тільки чинимо опір і захищаємось — ми з кожним днем стаємо сильнішими, мудрішими; ми зростаємо.

Завдання: проаналізуйте власний життєвий досвід - натисніть ТУТ.

Ми не маємо права стати нещасною нацією, скільки б горя не зазнали. Ми живі і ми нескорені.