19 грудня 2022 року. 5 клас. Українська мова

ТЕМА: Сварка та суперечка. Маніпуляції в спілкуванні

Вітаю, любі учні! Через 5 днів почнуться канікули! Пишаюся тими, хто не здається і старанно навчається! Співчуваю тим, у кого проблеми і готова допомогти) 

Урок 1

На попоередньому уроці ми вчились слухати один одного. Коли ж нам потрібне це вміння? Звичайно ж під час сварок і суперечок, які інколи з нами трапляються. Продовжуємо вчитись культурі спілкування.

1. Ми часто лякаємося сварок чи суперечок? Давайте розберемося. У даній презентації ви знайдете відповідь на питання - натисніть ТУТ.

2. Прочитайте текст. Виконайте усно завдання до нього.

Завдання: 1. Що таке маніпуляції в спілкуванні? Наведіть цитату з тексту, щоб відповісти. 2. Які три почуття зазвичай хоче викликати маніпулятор? 3. Наведіть приклад фрази маніпуляції через страх. Чому, на вашу думку, ці слова можуть злякати співрозмовника? 4. Наведіть приклад фрази маніпуляції через сором. Чому, на вашу думку, ці слова змушують нас засоромитися? 

Що таке маніпуляції в спілкуванні? 

Маніпуляції в спілкуванні — це способи впливу на людину для отримання вигоди. Щоб змусити співрозмовника або співрозмовницю погодитися з нами, ми часто використовуємо певні фрази, які не стосуються теми, але впливають на емоції. Більшість маніпуляцій можна звести до трьох почуттів: сорому, провини й страху. Це ті почуття, які призводять до зміни поведінки. Людиною, яка їх переживає, легше керувати.

Маніпуляції через сором: «Ну як так можна, я на тебе розраховував/ла!», «Як можна бути таким неохайним/ такою неохайною?», «Як ти міг/могла про мене забути?».

Маніпуляції через провину: «Ти мене не любиш», «Ти мене не цінуєш», «Я для тебе не важливий/не важлива».

Маніпуляції через страх: «Тобі що — слабо?», «Якщо ти цього не зробиш, то я всім розповім, який/яка ти поганий/погана».

Якщо ви чуєте ці або схожі слова, будьте обережними: вами маніпулюють. Постарайтеся запитати співрозмовника або співрозмовницю про його/її справжні наміри. 

Пропоную відпочити та потанцювати разом з Огірочком - тисніть ТУТ.

Урок 2

3. Відео до уроку  допоможе вам підготуватись до практичної роботи - натисни ТУТ.

4Пригадайте ситуацію з життя, у якій ви чули маніпулятивний вислів. Чи може, на вашу думку, маніпуляція бути випадковою? Практична робота з культури мовлення: визнач, які з наведених фраз належать до маніпуляцій. Свою думку поясни ось ТУТ (натисніть) та подивись на результат.

10-12 балів - В (високий рівень). Майстери спілкування!

7-9 балів - Д (достатній рівень). Умієте спілкуватись, але інколи помиляєтесь) Виправитись завжди можна!

4-6 балів - С (середній рівень). Треба вчитись відчувати співрозмовників та слухати їх уважно! Старайтесь!

5. Рефлексія. Чи можете тепер ви дати відповіді на питання?

  • Чи може суперечка перерости в сварку? Як не почати сваритись?
  • Чому важливо вміти активно слухати співрозмовника?
  • Що робити, якщо ви почули в мовленні співрозмовника маніпулятивний вислів? 
Любі діти, якщо ви знаєте відповіді на всі питання, то ви навчились спілкуватись!