03 квітня 2023 року

8-а та 8-б. Українська мова

Вставні слова (ВС), словосполучення (ВСС) та речення (ВР). 

Кома, тире, дужки та кома й тире: цікаві випадки розстановки розділових знаків)))

Урок №1

Завдання №1. Проаналізуйте поданий нижче матеріал, який ви використаєте для виконання самостійної роботи (завдання №2) . Запишіть у зошит конспект

1. Подивіться відео та запишіть у зошит конспект - ось ТУТ.

2. Усно проаналізуйте подані приклади: 

Вставні речення передають те ж значення, що й вставні слова. До основного речення вони приєднуються за допомогою сполучника або без нього. 

Як стало відомо з офіційних джерел, найближчим часом відбудеться пресконференція голови Олімпійського комітету України.

Цікавинка 1. Ми знаємо, що вставні слова і словосполучення виділяються комами. Але існують ще й вставні речення.  Якщо вставне речення вимовляється майже таким самим тоном, як і основне, то воно в середині речення виділяється з обох боків комами. Перевіряємо вставне речення, як і вставне слово чи звертання. Читаємо речення без вставної конструкції. 

ПОРІВНЯЙТЕ:

Звали нашого діда, як я вже потім довідавсь, Семеном (О. Довженко). 

 Звали нашого діда Семеном (О. Довженко).

Цікавинка 2. Якщо вставні слова чи речення вимовляються підвищеним тоном, то вони виділяються з обох боків тире.

 Марфа тоді її в селі за маленький зріст звали “маленькою Марфою” – знала, що лист від тата приходить раз на місяць (Григір Тютюнник).

Цікавинка 3. Найчастіше вставні слова чи речення вимовляються пониженим тоном. Тоді вони виділяються дужками.

Я виходжу з-за клуба в новенькому дешевому костюмі (три вагони цегли розвантажив з хлопцями-однокурсниками, то й купив) і з чемоданчиком у руці (Григір Тютюнник).

Цікавинка 4. Кома й тире ставиться, якщо на місці розриву основного речення повинна стояти кома.

ПРОАНАЛІЗУЙТЕ:

 Письменниковi не до лиця, – м'яко кажучи, – перебiльшувати (Остап Вишня). 

 м'яко кажучи - це дієприслівниковий зворот, який всередині речення і має виділятися комами з обох боків, але це і вставне словосполучення, яке виділено тире, бо не може виділятися комою, адже вона вже використана як розділовий знак, що вказує на походження вставного словосполучення від дієприслівникового зворота.

Цікавинка 5.  Слова ввічливості теж відносять до вставних слів: дякую, будь ласка, до побачення, на добраніч, доброго дня, вітаю, спасибі, прошу, перепрошую, вибачте.

— Скажіть, будь ласка, над чим ви зараз працюєте? (Г. Пагутяк)

Цікавинка 6.  Слова однак, одначе, проте є вставними лише в середині речення — на початку речення вони є сполучниками

 ПОРІВНЯЙТЕ:

Сьогодні весь день лив дощ. Однак (але, проте - можна замінити протиставними сполучниами) на завтра обіцяють хорошу погоду. — Сьогодні весь день лив дощ. На завтра, однак, обіцяють хорошу погоду.

Цікавинка 7.  Між сполучником і вставним словом завжди ставимо кому. Якщо ж протиставний сполучник а (рідше але) стосується вставного слова, то він відокремлюється комою разом із ним.

 А можливо, хлопчик був як всі люди (Г. Пагутяк).

Цікавинка 8. Деякі дієслова (думаю, здається, кажуть), іменники (на жаль, на щастя, правда), прислівники (можливо, видно, справді) можуть виконувати  функції і члена речення, і вставного слова, залежно від змісту речення.

Якщо в реченні до такого слова можна поставити запитання, то воно не вставне і комами не виділяється.

 ПОРІВНЯЙТЕ: прибираємо слово ПРАВДА

Як не крути, а правда завжди (що зробить?) випливе. -- Як не крути, а ... завжди випливе. (сенсу в реченні немає, значить прибрали не вставне слово).
Правда, під час минулої поїздки до Львова мені не вдалося відвідати оперний театр.-- ..Під час минулої поїздки до Львова мені не вдалося відвідати оперний театр. (зміст речення не порушено, значить, ПРАВДА - вставне слово)
 
Цікавинка 9.  УВАГА!!! Не бувають вставними і не виділяються комами слова: ніби, нібито, мовби, немовби, наче, неначе, все-таки, адже, от, принаймні, навіть, буквально, якби, майже, при тому, при цьому, тим часом, до того ж, приблизно, якраз, як-не-як та деякі інші.



Урок №2

Завдання №1. Подивіться відео до уроку та проаналізуйте, яка інформація була для вас нова?

УВАГА!!!! Для перегляду відео натисніть ось ТУТ.

Завдання №2. Самооцінювання та самоконтроль. Натисніть ТУТ. Бажаю задоволення від результату власної роботи!